بهترین زمان گرفتن کودک از پوشک

از پوشک گرفتن کودک یکی از مراحل مهم رشد کودک و در واقع اولین قدم برای  پا گذاشتن کودک به دنیای بزرگسالی می باشد.

اکثر مادران نمیدانند چه زمانی بهترین زمان برای از پوشک گرفتن کودک  است و نگران این هستند که کودکشان  شلوارش را خیس کند . اینکه چگونه و چه موقع  کودک آمادگی این مهارت را دارد  ، یکی از سوالهای اساسی همه مادران میباشد .

ما اینجا و در این مقاله شما را کمک میکنیم تا از بهترین زمان و بهترین روش جهت کسب اطلاعات آگاهی یابید .

با ما در نی نی ایرانی همراه باشید …..

 

بهترین سن جهت از پوشک گرفتن کودک

نمیتوانیم برای همه بچه ها یک سن خاص و به طور دقیق و مشخصی تجویز کنیم زیرا این مهارت بنا به شرایط رشد هر کودک متغیر میباشد .

با تجربیات بدست آمده بهترین و رایج ترین سن  5/2 تا 3 سالگی می باشد  که در این بین جنسیت کودک هم نقش دارد . منظور آن هست که فرزند پسر مدت زمان بیشتری از فرزند دختر از پوشک استفاده میکند .

 

 

بهترین فصل جهت از پوشک گرفتن کودک

بهترین فصل از پوشک گرفتن کودک فصل بهار و فصل تابستان میباشد . فصول دیگر به دلیل برودت و سردی هوا ممکن هست مشکلاتی از جمله سرماخوردگی برای کودک پیش بیارد .

مزیت اصلی از پوشک گرفتن کودک

وقتی کودک از پوشک گرفته شود ، توالت رفتن کم کم برایش آسان میشود .

توالت رفتن کودک به او این اجازه را می دهد که اعتماد به نفسش بالا رود و کم کم استقلال در این زمینه پیدا کند  و به خودش افتخار میکند .

میتواند بدون استرس و با آرامش خیال بازی کند .

 

چند روش پیشنهادی جهت از پوشک گرفتن کودک

روشهای مختلفی برای از پوشک گرفتن کودک وجود دارد که همه آنها در وهله اول نیاز به صبوری و شکیبایی مادر دارد .

قدم اول در این زمینه این هست که وقتی در منزل هستیم ، مبل یا فرش ها را جمع کنیم تا کودک در محیط منزل راحت باشد  .

شلوار یا پیراهن راحت تنش کنیم تا در صورت  استفاده از دستشویی اذیت نشود . برای دختر خانمهای کوچولو دامن کوتاه بدون شورت و برای آقا پسرهای کوچولو تنها یک شورت کافی است .

 میتوانیم  بااستفاده ازعروسکها یا پوسترهای رنگی محیط دستشوئی را برای فرزندمان جذاب کنیم .

کتاب داستانهایی با این مضمون برای فرزندمان تهیه کنیم و برایش بخوانیم و یا در زمان بازی با عروسکهایش این مهارت را با زبان کودکانه و با کمک عروسکهایش این مهارت را به اوآموزش غیر مستقیم دهیم .

یک لگن زیبا و خوش آب و رنگ که بتواند مانند صندلی با کمک دسته هایش راحت بنشیند و بایستد برایش تهیه کنید .

میتوانید از چند لگن خوش رنگ و متفاوت در جاهای مختلف منزل استفاده کنید و هر بار که کودک از لگن ها استفاده کرد او را با خوراکی های خوشمزه یا اسباب بازیهای مورد علاقه و جدیدش تشویق کنید .

وقتی مهمانی یا جایی بیرون از منزل میروید حتما ً لگن را با خودتان ببرید تا کودک احساس کند همان جا هم مثل منزلتان میتواند به راحتی دستشویی برود .  

کمی بعد از استفاده از لگن از پوشک شورتی و یا شورت های آموزشی می توانید کمک بگیرید .

با کودک تصمیم بگیرید بعد از هر بار استفاده از لگن ، یک کار جدید جهت بیشتر شدن انگیزه کودک انجام دهید . مثلاً با هم شعر یا کتاب قصه یا سرودی بخوانید یا در حیاط منزل قدم بزنید یا به پارک رفته یا …

هر بار که خودتان به سرویس بهداشتی میروید برایش بگویید میخواهید چه کاری انجام دهید و همه مراحل توالت را از پایین کشیدن شلوار تا سیفون زدن و شستن دست ها را برایش توضیح دهید .

در صورتی که شلوارش را خیس کرد ، دعوایش نکنید و یا تهدیدش نکنید یا حتی دیده شده برخی از روش مسخره کردن استفاده میکنند که اینها همه عواقب صد برابر بدتر برای کودک دارد .

حتماً از کودک بخواهید قبل از خواب نیمروزی و قبل از خواب شبانه و قبل از بیرون رفتن از خانه به توالت برود و حتماً پس از استفاده از توالت او را تشویق کنید .

 

مدت زمان لازم جهت از پوشک گرفتن کودک

این آموزش و کسب این مهارت در کودکان بین 3 تا 6 ماه طول میکشد . در این مدت بهتر است از حضور و همراهی افرادی مانند پدر یا مادربزرگ یا پرستار برای همراهی شما کمک بگیرید تا زودتر به موفقیت دست یابید .

 این فرآیند هم مانند از شیر گرفتن و یا جدا کردن جای خواب کودک نیاز به کسب آگاهی و مهارت و از آن مهمتری صبوری و بردباری والدین علی الخصوص مادر می باشد .

 

در خاتمه باز هم تاکید میکنیم جهت کسب این مهارت و آموزش مهم  فراموش نکنید در وهله اول باید صبور باشید و سپس با صبر و بردباری و کسب اطلاعات لازم  این آموزش را به فرزندتان بدهید .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *